Give your child the gift of learning and fun!

Looking for something for your child to do the week of December 17th?  The Athenaeum Learning Center is offering a week of fun workshops designed for students from 4 years through 8th grade.

Students go outdoors every day, and should bring a full outfit of outerwear (warm boots are a must!), a change of clothes for if they get messy or wet playing outdoors, a nut-free snack and lunch, and a reusable water bottle.

To register, please email info@athenaeumlearning.org.

Costs

The full, 5 day program costs $325 per child.  Alternatively, you may register for 5 half days for $200.

 

If you are looking for a more flexible schedule, families may register for any individual full day for $75, or any individual half day for $50.  

 

Extended day programming costs an additional $20 per day.  The extended day program will include additional outdoor time, crafts, and perhaps a movie.

Hours

Full day: 9:00-3:00

Morning Session: 9:00-12:00

Afternoon Session: 12:00-3:00

Early drop-off available after 8:00am for no extra charge

Extended day available until 5:30pm

Students should be dropped off at the back of the school, and should be picked up by coming in at the front door. 

  December Workshops 

December 17, 18, 19, 20, and 21st, 2018
 4-6 year olds 

Forest Fun

Students from 4-6 years will join our Forest School for outdoor, STEAM-based, fun and adventure!  Students go outdoors every day for several hours, so all students must bring a full snowsuit, warm boots, mittens/gloves, and a hat.  Children will also make crafts, play games, and participate in science, art, and Chinese lessons.  On Friday morning, students will participate in Yoga with Miss Danielle, and on Friday afternoon students will participate in the Pajama Party (see below for more information about both).

 1st-2nd Graders 

Forest Bridge

Students from 4-6 years will join our Forest School for outdoor, STEAM-based, fun and adventure!  Students go outdoors every day for several hours, so all students must bring a full snowsuit, warm boots, mittens/gloves, and a hat.  Children will also make crafts, play games, and participate in science, art, and Chinese lessons.

Monday Morning - Robotics with Chris Doyle.  Chris will introduce students to simple robotic constructions, including teaching them how to program. This class continues on Thursday afternoon.

Monday Afternoon - Woodworking with Rita Roy.  Rita will teach important safety routines while teaching kids how to make a series of small projects.  Please note that while it's not required, students will be able to complete more elaborate projects if they participate in both afternoons of this workshop.

Tuesday Morning - Chess with Mike Yezukevich.  The Athenaeum chess teacher will be leading a special tournament for both new and seasoned players.  The emphasis is on fun, but Mike will coach students to improve their game and their logical thinking skills.

Tuesday Morning - Forest School with Miss Kira.  Miss Kira is our nature educator extraordinary, and she will lead students on a wild expedition in our own backyard.  Whether looking for animal tracks, finding our "waterfall" (will it be frozen?), or building a fort out of logs, students should prepare to get dirty playing outside!

Tuesday Afternoon - Science with Miss Judy.  You never know what scientific magic Miss Judy has up her sleeve.  Students will perform some amazing experiments while learning a little bit about the natural world.

Wednesday Morning - Robotics with Chris Doyle.  Chris will introduce students to simple robotic constructions, including teaching them how to program. This class continues on Thursday afternoon

Wednesday Afternoon - Woodworking with Rita Roy.  Rita will teach important safety routines while teaching kids how to make a series of small projects.  Please note that while it's not required, students will be able to complete more elaborate projects if they participate in both afternoons of this workshop.

Thursday Morning - Engineering with Miss Judy.  Students will work on some special engineering challenges using a variety of materials.  Emphasis will be on planning, design, use, and fun!

Thursday Afternoon - Music with Eddie Spaghetti.  Eddie will lead the students through a rhythm-based tour of world music using a variety of instruments.  This class is hands on and very active!

Friday Morning - Yoga with Miss Danielle.  Danielle is a certified yoga teacher who has taught students from 0 to 100.  This class includes peaceful yoga and mediation exercises, active play, and crafts.

Friday Afternoon - Pajama Party.  Wear your best PJs and come for an afternoon movie with plenty of crafts and games.  It's a great opportunity for parents to get some last minute free time before Christmas!  Some of our favorite stores (Target, Storybook Cove, The Toy Box) are 5-7 minutes up the road.

 3rd-8th Grade 

Every Morning and Afternoon

 

Makerspace STEAM - In addition to the workshops listed below, we'll have a revolving group of artists, makers, and presenters in to lead projects in our Makerspace.  Students who sign up for any of the below workshops will also have time to participate in these projects.  The schedule may change, but right now classes include jewelry making, pottery painting, lip balm and soap making, robotics, and printmaking.

Daily Workshops

These workshops will meet in half or full-day increments.  Students who don't want to participate in them can participate in Makerspace STEAM projects, or design their own project!

Monday Morning - Woodworking with Rita Roy.  Rita will teach important safety routines while teaching kids how to make a series of small projects.  Please note that while it's not required, students will be able to complete more elaborate projects if they participate in all three mornings of this workshop.

Monday Morning - Ceramics with Jill Powell.  Jill Powell of Main Street Studios will bring in pre-made ceramic ornaments, mugs, and other items perfect for gift giving for the students to decorate.  She will fire the pieces and they can be picked up at Athenaeum on Thursday or Friday, or at Jill's studio in Hingham.

Monday Afternoon - Robotics with Chris Doyle.  Chris will teach kids to build and program a variety of robots.  All levels of experience are encouraged, and students will have the opportunity to build and program based on their ability level.  Come back on Wednesday afternoon for more Robotics fun!

Tuesday Morning - Chess with Mike Yezukevich.  The Athenaeum chess teacher will be leading a special tournament for both new and seasoned players.  The emphasis is on fun, but Mike will coach students to improve their game and their logical thinking skills.

Tuesday Morning & Afternoon - Shakespeare's Globe with Rita Roy.  Students will learn about Shakespeare's life and works, while making miniature models of the Globe Theatre using art supplies and wood.  They'll learn about Elizabethan building techniques, and be able to bring their scene home at the end of the day!

Tuesday Afternoon - Chinese Cooking with Sarah Brown.  Our Chinese teacher, Sarah, will lead students in creating a special feast of foods from her native country.  Food will be nut free, but may include other allergens including wheat and soy.

Wednesday Morning - Woodworking with Rita Roy.  Rita will teach important safety routines while teaching kids how to make a series of small projects.  Please note that while it's not required, students will be able to complete more elaborate projects if they participate in all three mornings of this workshop.

Afternoon - Robotics with Chris Doyle.  Although this is a perfect continuation of our Monday afternoon robotics class, attendance at both classes is not required.  All levels of experience are encouraged, and students will have the opportunity to build and program based on their ability level.  

Thursday Morning & Afternoon - Art from Data with Rita Roy.  Students will learn about patterns and beauty in even the most insignificant human data collections.  Students will sample data from the everyday world around us, and then draw, build, and program this data into works of art.  Data artists such as Aaron Koblin will be discussed.  Students should bring their own laptop for the programming component of this class: we have a limited number of laptops available, so please let us know if your child will need to borrow one of ours.

Friday Morning - Woodworking with Rita Roy.  Rita will teach important safety routines while teaching kids how to make a series of small projects.  Please note that while it's not required, students will be able to complete more elaborate projects if they participate in all three mornings of this workshop.

Friday Afternoon - Pajama Party.  Wear your best PJs and come for an afternoon movie with plenty of crafts and games.  It's a great opportunity for parents to get some last minute free time before Christmas!  Some of our favorite stores (Target, Storybook Cove, The Toy Box) are 5-7 minutes up the road.

Athenaeum Learning Center

15 Columbia Road, Suite 5, Pembroke MA 02359

info@athenaeumlearning.org

Tel: (781) 499-5388

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • Twitter - Black Circle

© 2017 by Athenaeum Learning Center